دنیای فناوری و کامپیوتر

تاریخ: شنبه 12 فروردین 1391 ساعت: 09:45 بازدید: 211 نویسنده: احمدی

به تازگی نخستین کافی‌نت مخصوص زنان در کابل افتتاح شده است، سازمانی با نام «زنان جوان برای تغییر» این کافی‌نت را راه‌اندازی کرده است.

این کافی‌نت با هدف فراهم کردن امکانی برای متصل شدن زنان افغان به اینترنت، به صورت آزادانه و بدون مزاحمت مردان، افتتاح شده است.

نام این کافی‌نت، به احترام سحرگل، زن ۱۵ ساله‌ای که چندی پیش مورد سکنجه شوهر و خویشاوندان خود قرا گرفته بود، نامگذاری شده است.

منابع: + و +


نخستین-کافی‌نت-مخصوص-زنان-در-افغانستان نخستین-کافی‌نت-مخصوص-زنان-در-افغانستان نخستین-کافی‌نت-مخصوص-زنان-در-افغانستان نخستین-کافی‌نت-مخصوص-زنان-در-افغانستان نخستین-کافی‌نت-مخصوص-زنان-در-افغانستان امتیاز : 733 دیدگاه(0)

تاریخ: جمعه 11 فروردین 1391 ساعت: 17:31 بازدید: 210 نویسنده: احمدی

 

بخش چهارم:

ساخت و مدیریت لیبل و فیلتر در جیمیل

لیبل ، برچسب

 

وقت مرتب سازی ایمیل ها رسیده. اگر تعداد زیادی ایمیل دریافت می کنید می دانید که این موضوع تا چه حد اهمیت دارد. تا  به حال چند بار برایتان پیش آمده که دنبال ایمیلی می گشته اید اما موفق به پیدا کردنش نشدید؟ در بسیاری از سرویس ها و برنامه های مدیریت ایمیل، می توانید پیام های دریافتی را بر حسب موضوع، فرستنده، فعالیت مورد نیاز و موارد اینچنینی، در پوشه های جداگانه ذخیره نمایید. در این سرویس ها هر نامه تنها در یک پوشه یا فولدر جا گرفته و امکان دسترسی به آن تنها با به خاطر آوردن نام پوشه و یا استفاده از کادر جستجو میسر است.

 

جیمیل برای مدیریت و آرشیو ایمیل های دریافتی گام بلندی برداشته است. اینجا دیگر خبری از پوشه نیست و شما به جای آن قابلیت Labels را در اختیار دارید، که دقیقا مانند برچسب زدن پرونده های داخل کشوی میز کار و یا شیشه های درون آشپزخانه است. شما می توانید به تعداد نامحدود برچسب تولید کنید و جالب تر اینکه بر روی پیام های دریافتی چندین برچسب بزنید، تا دسته بندی و پیدا کردن آنها آسان تر شود. اگر تا به حال از این امکان جیمیل استفاده نکرده اید زمان اش رسیده تا آن را امتحان کنید و ببینید تا به حال چه امکان مهمی را از دست داده بودید.

 

چگونه یک لیبل بسازیم و از  آن استفاده کنیم؟

بیایید با هم به یک ایمیل لیبیل بچسبانیم. کار ساده ای است.

 

۱- پیامی را که می خواهید لیبل بزنید از لیست اینباکس انتخاب کرده و یا آن را باز کنید. 

 

۲- بر روی دکمه Labels در بالای اینباکس (وسط دکمه های Move to و More Actions) کلیک کنید تا منوی آن باز شود.

 

۳- در صورتی که قبلا لیبلی ساخته باشید، نام آن را در این منو می بینید، در غیر این صورت تنها گزینه های Create new و Manage labels را خواهید دید.

 

۴- بر روی عبارت Create new کلیک کنید. 

 

۵- در کادری که باز می شود نام لیبل جدید را بنویسید و OK را بزنید. با این کار لیبل بر روی ایمیل انتخابی تان چسبانده می شود. این نام می تواند به انگلیسی یا فارسی نوشته شود، ایمیل یا آدرس سایت باشد و حتی نام شخص یا شرکت یا محل خاصی باشد.

 

راه دیگر ساخت لیبل استفاده از  گزینه Manage Labels است. از این طریق می توانید لیبل های ساخته شده را مدیریت کنید. لیبل جدید بسازید. یا لیبل ها را حذف کنید.

 

برای ساخت لیبل جدید در صفحه Manage Labels، بر روی عبارت Create a new label کلیک کنید تا کادر خالی در اختیارتان قرار گیرد. حال نام لیبل را نوشته و دکمه Create را بزنید.

 

برای حذف لیبل هم به سادگی بر روی دکمه remove در برابر هر کدام از لیبل ها کلیک کنید. با این کار لیبل حذف شده و برچسب آن هم از روی پیام ها پاک خواهد شد.

 

امکان دیگری که در این صفحه در اختیار دارید، انتخاب نحوه نمایش لیبل ها در ستون سمت چپ جیمیل است. با انتخاب گزینه Show، لیبل دائما در ستون سمت چپ نمایش داده می شود. گزینه hide، آن را در لیست نشان نمی دهد و گزینه show if unread، باعث می شود لیبل تنها در حالتی که ایمیل خوانده نشده ای در آن باشد، در ستون سمت چپ نمایش داده شود.

 

یکی دیگر از شیوه های لیبل زنی، استفاده از فیلتر است. می توانید فیلتر خاصی بسازید که یک لیبل مشخص را بر روی گروه مشخصی از ایمیل ها اعمال کند. این کار به صورت خودکار و بر روی همه ایمیل های جدید اعمال خواهد شد. در ادامه این درس با روش ساخت و کاربردهایش آشنا می شوید.

 

برای جستجو درون لیبل ها هم می توانید به راحتی بر روی آنها کلیک کرده و لیستی از ایمیل های درون هر لیبل را  ببینید. همچنین می توانید با استفاده از جستجوی جیمیل به صورت ترکیبی، به جستجوی ایمیل خاصی درون لیبل ها بپردازید. مثلا ما در لیبل Learn به دنبال ایمیلی از درسنامه هستیم. پس در باکس سرچ می نویسیم:  

label:Learn emailmaster@darsnameh.com

 

چگونگی ساخت و کاربرد فیلترها

فیلترها معمولا برای دسته بندی، برچسب زنی، ارسال خودکار پیام های دریافتی و کارهای اینچنینی به کار می روند. می توانید به فیلترها به عنوان منشی شخصی تان نگاه کنید که کار مرتب سازی ایمیل ها را به صورت خودکار انجام می دهد. برای مثال شما می خواهید ایمیل هایی که از طرف این دوره درسنامه برایتان ارسال می شود را در ایمیل تان نگه داری کنید تا بعدا هم بتوانید به درس های این دوره مراجعه کنید و هر زمان که نیاز به مرورشان داشتید آنها را دم دست داشته باشید. 

 

بهترین راه این است که یک لیبیل برای این دوره درسنامه ایجاد کنید. برای مثال می توانید نام لیبیل را «دوره آموزشی ایمیل» انتخاب کنید. حالا هر ایمیلی که از این دوره برایتان ارسال می شود را با این برچسب علامت گذاری کنید تا همه را یکجا داشته باشید. تا اینجا همه چیز خوب است. اما جیمیل کار را برای شما از این هم راحت تر کرده است. می توانید برای جیمیل یک فیلتر تعریف کنید تا خودش به صورت اتوماتیک به این ایمیل ها برچسب «دوره آموزشی ایمیل» را بچسباند. اما چطور؟ 

 

اگر دقت کرده باشید متوجه می شوید که تمام ایمیل های ارسالی از این دوره آموزشی از آدرسemailmaster@darsnameh.com ارسال می شود. حالا می توانید یک فیلتر جدید بسازید و به گوگل بگویید “هر ایمیلی که از این آدرس دریافت کردی را با لیبیل «دوره آموزشی ایمیل» علامت گذاری کن.” به همین سادگی! حالا که با اصول این کار آشنا شدید، بهتر است با هم یک فیلتر را به صورت عملی بسازیم:

 

۱- بر روی لینک Create Filter در کنار دکمه Search the web در بالای صفحه جیمیل کلیک کنید. اگر آن را پیدا نمی کنید حق دارید! چون خیلی ریز نوشته شده است. راه دیگر این است که به صفحه تنظیمات جیمیل بروید و برگه Filters را باز کنید. در پایین صفحه لینک Create a new filter را خواهید یافت.

 

۲- حال اطلاعاتی را که می خواهید فیلتر بر اساس آنها ساخته شود، وارد کنید. اینجا می توانید انواع شرط و شروط را برای جیمیل تعیین کنید تا نامه ها را بر اساس چه مواردی فیلتر کند. همانطور که می بینید دست تان کاملا باز است.

 

 

* با نوشتن ایمیل در بخش From می توانید کل ایمیل های دریافتی از یک آدرس به خصوص را فیلتر کنید. در مثال بالا که صحبت کردیم باید آدرس دوره را در اینجا وارد کنید. کافی است اینجا بنویسید:emailmaster@darsnameh.com

* با نوشتن ایمیل در بخش To می توانید کل ایمیل های ارسالی به آن آدرس را فیلتر کنید.

* با نوشتن عبارت خاصی در بخش Subject تمامی ایمیل هایی که در بخش سابجکت شان این عبارت را داشته باشند، شامل این فیلتر می شوند.

* با نوشتن کلمه و عبارات خاصی در کادر Has the words می توانید ایمیل های حاوی آن عبارت یا کلمه را فیلتر کنید.

* با استفاده از Doesn’t have می توانید ایمیل هایی که عبارت مورد نظر در آنها نیست را فیلتر کنید!

* با تیک زدن عبارت Has attachment تنها ایمیل هایی را که دارای شرط انتخابی در بالا هستند و پیوست هم دارند، فیلتر خواهند شد.

 

۳- حال با زدن دکمه Test Search می توانید کارایی شرط انتخابی تان را سنجیده و ایمیل هایی را که شامل شرط مورد نظر هستند، بینید. حتما این کار را انجام بدهید تا ببینید فیلترتان درست کار می کند یا نه. حالا دکمه Next Step را برای ادامه کار بزنید.

 

۴- تا اینجا شرایط فیلتر کردن نامه ها را تعیین کردید. حال انتخاب می کنید که بر روی ایمیل هایی که شرط های صفحه قبل را دارند، چه کاری انجام شود. در این صفحه می توانید یک یا چند عمل همزمان را انتخاب کنید.

* با تیک زدن Skip the Inbox ایمیل های شامل این فیلتر در لحظه دریافت، آرشیو می شوند و در اینباکس دیده نخواهند شد.

* با استفاده از Mark as read ایمیل به محض دریافت به عنوان خوانده شده تلقی شده و در اینباکس به صورت بولد نمایش داده نمی شود.

* با تیک Star it ایمیل دریافتی با ستاره زرد رنگ علامت دار می شود و در گروه Starred هم لیست می شود.

* با استفاده از Apply the label می توانید لیبل خاصی را انتخاب کنید تا بر همه ایمیل های واجد شرایط اعمال شود. این تقریبا پرکاربرد ترین بخش محسوب می شود. اگر در مرحله قبل آدرس ایمیل این دوره را وارد کرده باشید حالا می توانید برچسب زنی خودکار را هم در این قسمت انتخاب کنید.

* در صورتی که امکان Forwarding را در جیمیل تان فعال کرده باشید، می توانید با تیک زدن Forward it to و انتخاب ایمیل مورد نظر از لیست مقابل آن، ایمیل های دریافتی با شرایط فیلتر را به صورت خودکار برای فرد دیگری هم ارسال کنید.

* شاید با برخی ایمیل ها آنقدر مشکل دارید که نمی خواهید در اکانت تان باقی بمانند. یا اینکه دلیلی ندارد ایمیلی بعد از ارسال به اکانت دیگری، در inbox شما باقی بماند، پس برای خلاص شدن از دست آنها گزینه Delete it را تیک بزنید.

* ایمیل های دریافتی از برخی افراد و شرکت ها آن چنان مهم هستند که از دست دادن آنها باعث زیان خواهد شد. خب، اگر برنامه ضد اسپم جیمیل آنها را اشتباهی به پوشه اسپم فرستاده و پاک کند، چه خواهید کرد؟ برای پیش گیری از این اتفاق می توانید برای آن ایمیل ها فیلتری ساخته و گزینه Never send it to spam را تیک بزنید.

* اگر از  قابلیت Priority Inbox جیمیل استفاده می کنید، شاید بخواهید برخی ایمیل ها از همان ابتدا بعنوان Important علامت گذاری شوند و برخی هم اصلا در این لیست قرار نگیرند. خب، راه حل استفاده از گزینه های Always mark it as important و Never mark it as important  است.

 

۵- حال که عمل مورد نظر برای ایمیل های منتخب تان را مشخص کردید، می توانید با زدن دکمه Create Filter فیلتر را بسازید. 

 

۶- در پایین صفحه هم می توانید برخی ایمیل های شامل شرط را که تا به حال دریافت کرده اید، مشاهده کنید. اگر دوست دارید فیلتر جدید بر روی آنها هم اعمال شود، ابتدا گزینه  Also apply filter to --- conversations below را انتخاب کنید و آنگاه دکمه Create Filter را بزنید.


 

۷- به همین راحتی، فیلتر ساخته شده و کار خود را به صورت اتوماتیک آغاز می کند. شما هم به صفحه اینباکس هدایت خواهید شد. 

 

نکاتی برای استفاده مفیدتر از لیبل و فیلتر

۱- یکی از قابلیت های جالب جیمیل امکان انتخاب رنگ برای هر لیبل است. برای این کار به صفحه اول جیمیل بروید. در ستون سمت چپ، موس را بر روی نام لیبلی که می خواهید آن را رنگی کنید، نگه دارید. در مربع کنار آن یک علامت جهت نما ظاهر می شود. بر روی آن کلیک کنید، هورا! رنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید تا لیبل تان رنگی شود.

 

۲- برخی لیبل ها اهمیت بیشتری دارند و می خواهید همیشه در بالای لیست در دسترس تان باشند. اما متاسفانه جیمیل همیشه آنها را بر اساس حروف الفبا مرتب می کند. خب، تنها کافی است قبل از نام لیبل از یک عدد یا علامت خاص استفاده کنید. مثلا: # یا $ یا ! یا @. حتی می توانید برای جدا کردن کارهای اداره، خانه و متفرقه که هر کدام شامل چندین لیبل مختلف هستند، نیز از این علائم استفاده کنید.

 

۳- می خواهید هنگام ساخت یک فیلتر، چندین ایمیل را به صورت همزمان در بخش From یا To وارد کنید تا از ساخت فیلترهای اضافی جلوگیری شود؟ تنها کافی است ایمیل های مورد نظر را در کادر هر یک از این دو بخش نوشته و آنها را با علامت پایپ  یا | از هم جدا کنید. در اکثر کیبردها این کاراکتر با فشردن کلید شیفت (Shift) و \\\\\\\\ ایجاد می شود. مثال: mehran@darsnameh.com |mehran@gmail.com

 

۴- برخی مواقع لازم است تمامی ایمیل های دریافتی از یک آدرس خاص را در فیلتر وارد کنیم. مثلا سایتی مانند آمازون، برای کارهای مختلف دارای چندین ایمیل بر روی دامنه amazon.com است. راحت ترین کار به جای تایپ هر یک از ایمیل ها، استفاده از علامت * است. مثلا با تایپ darsnameh@*، جیمیل بر روی تمامی ایمیل های دریافتی از دامنه درسنامه، فیلتر تعریف شده را اعمال می کند.

 

اگر تا به حال از فیلترها استفاده نکرده اید، زمان تمرین فرا رسیده است. چند دقیقه وقت بگذارید و برای مرتب کردن ایمیل هایتان چند فیلتر بسازید. 

 

 

 


مدیریت-لیبل-و-فیلتر-در-جیمیل--- مدیریت-لیبل-و-فیلتر-در-جیمیل--- مدیریت-لیبل-و-فیلتر-در-جیمیل--- مدیریت-لیبل-و-فیلتر-در-جیمیل--- مدیریت-لیبل-و-فیلتر-در-جیمیل--- امتیاز : 701 دیدگاه(0)

تاریخ: جمعه 11 فروردین 1391 ساعت: 17:19 بازدید: 201 نویسنده: احمدی

 

 

بخش سوم:

کلیات گوگل آنالیتیکز

 

شما در درس گذشته آموختید که چگونه یک حساب در گوگل آنالیتیکز بسازید و کد مربوط به جمع آوری آمار بازدیدکنندگان توسط گوگل آنالیتیکز را در وب سایت خود قرار بدهید. از این درس تا پایان دوره شما با بخش های مختلف گوگل آنالیتیکز و همچنین روش کار با هر یک از این بخش ها آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی شما با دو بخش اصلی گوگل آنالیتیکز یعنی داشبوردها (Dashboards) و سایت من (My Site) آشنا می شوید و آشنایی با دیگر بخش ها را بر عهده خودتان می گذاریم تا در صورت نیاز با کمی جستجو در اینترنت در مورد آنها اطلاعات کاملی را پیدا کنید. علت تمرکز بر روی این دو بخش نیز آن است که این دو بخش برای کاربران ایرانی پرکاربرد هستند.

نکته: در زمان نوشتن این دوره آموزشی، گوگل در حال به روز رسانی گوگل آنالیتیکز بوده است و به همین دلیل ما از حالت آزمایشی (beta) آن استفاده کرده ایم و تمامی تصاویر در این حالت گرفته شده اند. برای فعال کردن حالت آزمایشی تنها کافی است که با ورود به حساب گوگل آنالیتیکز بر روی گزینه New Version که در قسمت بالای سمت راست صفحه مرورگر و در کنار آدرس ایمیل شما قرار دارد کلیک کنید.

داشبوردها (Dashboards)
داشبوردها در گوگل آنالیتیکز هر آنچه را که شما باید در یک نگاه در مورد وضعیت بازدیدکنندگان وب سایت خود بدانید را نمایش می دهد. شما برای دیدن داشبورد وب سایت خود باید از طریق نوار نارنجی رنگ بر روی گزینه Dashboards کلیک کنید تا وارد داشبورد وب‌سایت خود شوید.

نکته: در این دوره آموزشی فرض بر این است که شما تنها یک وب سایت را در گوگل آنالیتیکز ثبت کرده اید و به صورت پیش فرض با کلیک بر روی Dashborads به داشبورد همان وب‌سایت منتقل می شوید. در صورتی که بیش از یک سایت ثبت کرده‌اید، برای انتخاب هر یک می توانید از انتهای سمت راست نوار نارنجی رنگ، وب‌سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تصویر بالا شمایل کلی داشبورد یک وب سایت است که در آن تعداد کل بازدیدها (Visits)، بانس ریت (Bounce Rate)، وضعیت بازدیدکنندگان به تفکیک کشور و تعداد بازدیدکنندگان به صورت روزانه نمایش داده شده است. علاوه بر آن شما می توانید دامنه زمانی مورد نظر خود را از طریق گزینه سمت راست بالا که در تصویر فوق از ۲۹ جون ۲۰۱۱ تا ۲۹ جولای ۲۰۱۱ را نمایش می دهد، انتخاب کنید.

شاید با خواندن پاراگراف بالا کمی گیج شده باشید، اما نگران نباشید! ما در ادامه این دوره به صورت دقیق و جزئی به هر یک از موارد اشاره شده خواهیم پرداخت.

علاوه بر این به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از شروع درس بعدی، با گزینه های مختلف در داشبورد کمی بازی کنید تا با فضای کلی گوگل آنالیتیکز بیشتر آشنا شوید. این کار باعث می شود که درک و یادگیری درس های آینده بسیار راحت تر شود.

نکته ۱: شما می توانید گزینه های نمایش داده شده در داشبورد را براساس سلیقه خود کم و زیاد کنید. برای این کار تنها کافی است که بر روی گزینه Add Widget در قسمت سمت چپ بالا کلیک کنید.

نکته ۲: شما می توانید هر یک از بخش های نمایش داده شده در داشبورد را نیز سفارشی کنید، برای این کار تنها کافی است که بر روی عکس چرخ دنده در بالای سمت راست هر بخش نمایش داده شده در داشبورد کلیک کنید و سپس آن را براساس سلیقه خود سفارشی کنید.

بخش سایت من (My Site)
به عقیده بسیاری از کاربران گوگل آنالیتیکز، My Site مهمترین بخش این سرویس است. علت این اهمیت از آنجا سرچشمه می گیرد که شما هر آنچه که باید در مورد بازدیدکنندگان وب سایت خود را بدانید را می توانید در این بخش پیدا کنید و به نوعی می توان My Site را بخش طلایی گوگل آنالیتیکز دانست که یادگیری آن برابر با یادگیری گوگل آنالیتیکز است!

برای ورود به بخش My Site تنها کافی است که از طریق نوار نارنجی رنگ بر روی My Site کلیک کنید. با بردن نشانگر ماوس بر روی My Site دو گزینه به شما نمایش داده می شود که عبارتند از Reports و Intelligence. با توجه به اهمیت بسیار زیاد Reports تمرکز اصلی این دوره بر روی این بخش است و اکثر درس های آینده حول این بخش خواهد بود و تنها در یک درس به بخش Intelligence خواهیم پرداخت.

تصویر بالا بخش های مختلف Reports را نشان می دهد که در مورد برخی از آنها در این دوره آموزشی به صورت مفصل صحبت خواهیم کرد و بخشی دیگر از آن را بر عهده خودتان می گذاریم:

- Visitors: در این بخش کلیه آمار و ارقام مربوط به بازدیدکنندگان مانند موقعیت جغرافیایی، رفتار بازدیدکنندگان در وب سایت و همچنان اطلاعاتی جالبی در مورد ابزارهایی که بازدیدکنندگان از طریق آنها به وب سایت شما مراجعه کرده اند، نمایش داده می شود.

- Advertising: این بخش بدرد کاربران ایرانی نمی خورد چون سیستم تبلیغاتی AdWords به دلیل تحریم های اعمال شده از سوی آمریکا و گوگل، در دسترس کاربران ایرانی نیست و به همین دلیل این بخش در این دوره آموزش داده نمی شود. اما اگر بخواهیم به صورت خلاصه این بخش را توضیح بدهیم باید بگوییم که از طریق Advertising می توان وضعیت آماری تبلیغات AdWords را به آسانی رهگیری کرد.

- Traffic Sources: در این بخش منابع مختلفی که ترافیک را به وب سایت شما ارسال کرده اند، نمایش داده می شوند.

- Content: در این بخش به صورت جزئی آمار و ارقام دقیق در مورد مطالب منتشر شده در وب سایت آنها و وضعیت بازدید از آنها و ده ها مورد دیگر نمایش داده می شود.

- Conversions: در این بخش شما می توانید اهدافی را برای وب سایت خود تعریف کنید و چگونگی رسیدن به آنها را رهگیری کنید.

با توجه به اینکه هدف این دوره برطرف کردن نیازهای کاربران ایرانی و وب سایت ها و وبلاگ های ایرانی است، در این دوره در مورد بخش های Visitors و Traffic Sources و Content صحبت خواهد شد و بررسی دو مورد دیگر (Advertising و Conversions) را بر عهده افرادی که نیاز به آن دارند می گذاریم. برای شروع نیز می توانید به بخش Help گوگل آنالیتیکز مراجعه کنید که یکی از بهترین مراجع در این زمینه است.

در درس آینده به صورت مفصل در مورد بخش Visitors صحبت خواهیم کرد تا به کمک آن بدانید که بیشترین بازدیدکنندگان وب سایت شما از کدام کشور و شهر هستند و با چه مرورگری وارد وب سایت شما می شوند. پس منتظر درس بعد باشید که دنیای جدیدی را نسبت به بازدیدکنندگان وب سایت تان به روی شما باز می کند.

 

 


کلیات-گوگل-آنالیتیکز کلیات-گوگل-آنالیتیکز کلیات-گوگل-آنالیتیکز کلیات-گوگل-آنالیتیکز کلیات-گوگل-آنالیتیکز امتیاز : 746 دیدگاه(0)

تاریخ: جمعه 11 فروردین 1391 ساعت: 17:10 بازدید: 220 نویسنده: احمدی

 

بخش دوم:

 

داستان HTML

html ، اج تی ام ال

اگر بخواهیم داستان طولانی این زبان کدنویسی را به طور اختصار بازگو کنیم، HTML در سال ۱۹۹۰ توسط دانشمند آزمایشگاه فیزیک هسته ای اروپا، آقای تیم برنرز لی ابداع شد. هدف از ابداع اچ تی ام ال آن بود که دستیابی دانشمندان دانشگاه های مختلف به متون تحقیقاتی را آسان تر کند. زیرا هر دانشگاه از برنامه ویرایشگر متن خاصی و شیوه مرتب سازی ویژه ای بهره می برد که استفاده از اسناد تحقیقاتی را در دانشگاه دیگر مشکل می کرد. اما این پروژه به موفقیتی بسیار بیشتر از تصور تیم برنرز لی (پدر وب) دست پیدا کرد. با ابداع HTML وی پایه های وب را به شکلی که امروزه آن را می شناسیم، بنا نهاد.

 

در حقیقت اچ تی ام ال محصول یک زبان کدنویسی دیگر با نام SGML یا زبان استاندارد تعمیم یافته ویرایش و پیرایش است.  SGML سیستم پیچیده و تکنیکی ویژه ای برای ویرایش اسناد بود که به صورت اختصاصی برای انتشار و مدیریت اسناد و مدارک علمی به کار می رفت.  این زبان که تیم برنرز لی هم از مبدعان آن بود، به صورت رسمی در آزمایشگاه فیزیک هسته ای اروپا (CERN) مورد استفاده قرار می گرفت. هدف تیم برنز لی از ابداع HTML کمک به افرادی بود که تبحر خاصی در استفاده از SGML نداشتند، اما می خواستند متون و اسناد علمی و فنی را در اینترنت منتشر کنند.

 

HTML یک زبان برنامه نویسی نیست، بلکه زبانی برای کدنویسی و آماده سازی مطالب برای انتشار اطلاعات (از قبیل تحقیقات دانشمندان) در اینترنت است. آنچه را که هنگام باز کردن یک سایت در اینترنت می بینید، تفسیر و ترجمه مرورگر کامپیوترتان از HTML است.

با HTML چکار می توان کرد؟

اگر قصد دارید یک وب سایت راه اندازی کنید؛ یا می خواهید از برنامه های ساخت وب سایت استفاده کنید؛ یا قصد دارید مطالبی را در سایت های اینترنتی منتشر کنید، مطمئنا دانش اولیه HTML کارهای شما را بسیار ساده تر کرده و سایت و مطلب شما را زیباتر می کند. خوبی اچ تی ام ال در آن است که زبان بسیار ساده ای است و با دانستن تعداد کمی از دستورات آن، می توانید بسیاری از کارهایتان را به خوبی و بدون سردرگمی انجام دهید.

معنی HTML چیست؟

HTML مخفف عبارت Hypertext Mark-up Language یا زبان ویرایش اَبَر-متن است. به این معنی که شما همانگونه که یک متن را با ویرایشگر برای چاپ آماده می کنید (مشخص کردن تیتر و زیر تیتر، شماره گذاری لیست، بولت دار کردن لیست، بولد و کج کردن متن و کارهایی مانند آن)، با کدهای اچ تی ام ال، این کار را برای نمایش در مرورگر انجام می دهید.  البته یادگیری خود این زبان، بسیار آسان تر از دانستن و به یاد سپردن نام آن است. پس به این بخش تنها به عنوان یک آگاهی ساده نگاه کرده و ذهن تان را درگیر آن نکنید.

 HTML چگونه کار می کند؟

یک فایل HTML حاوی متن، عکس، ویدیو و هر اطلاعات دیگری است که شما می خواهید در یک وب سایت به نمایش بگذارید. کدهای اچ تی ام ال همانند چسب، متون، عکس ها و دیگر اطلاعات را به هم می چسبانند و آنها را در محل صحیح و دقیق مربوط به خود قرار می دهند تا شما صفحه را با شکل و ظاهر درست و مناسب مورد نظر طراح مشاهده کنید.

 

کدهای اچ تی ام ال که برای به هم چسباندن و نمایش محتوای سایت ها به کار می روند، با نام Tag شناخته می شوند. هر تگ را می توان یک دستور در نظر گرفت که به مرورگر می گوید چگونه باید رفتار کند‌ (مثلا متن ایتالیک، بولد یا زیرخط دار باشد یا اندازه نوشته چگونه باشد). تگ ها با کاراکتر < و > محصور می گردند تا مرورگر بتواند آنها را جدا از محتوای وب سایت تشخیص داده و دچار مشکل نشود.

 

شیوه انتخاب tagها برای زبان اچ تی ام ال

تگ ها در زبان اچ تی ام ال از عبارات بسیار ساده و معنی دار به شیوه کاملا منطقی انتخاب شده اند. اولین شیوه نامه اچ تی ام ال که توسط تیم برنرز لی منتشر شد، تنها حاوی ۱۲ دستور ساده بود که از زبان SGML  اقتباس شده بودند. بسیاری از تگ های اولیه، امروزه دیگر منسوخ شده و عبارات ساده تر و با معنی تری جای آنها را گرفته اند.

یک مثال سریع:

همین درس که مشغول خواندن اش هستید با زبان اچ تی ام ال نوشته شده است. در واقع در اینترنت شما برای هر کاری به این زبان نیازمند هستند. برای مثال اگر بخواهید این قسمت از متن را به صورت بولد (ضخیم) در بیاورید باید از طریق یک تگ اچ تی ام ال این کار را انجام بدهید.

در درس های بعدی بیشتر با تگ ها آشنا می شوید اما بیایید در یک مثال ببینیم که چطور می توان کلمه را بولد کرد؟

کافی است آن را در ویرایشگر اچ تی ام ال به صورت زیر بنویسید:

<b>کلمه ضخیمb>

که نتیجه کار به این شکل ظاهر می شود: کلمه ضخیم

ساده است نه؟ منتظر درس بعد باشید. تا توضیحات کامل تری در این مورد بیابید.

 


html---داستان-html- html---داستان-html- html---داستان-html- html---داستان-html- html---داستان-html- امتیاز : 707 دیدگاه(0)

تاریخ: پنجشنبه 10 فروردین 1391 ساعت: 04:16 بازدید: 254 نویسنده: احمدی


بخش دوم:

ایجاد حساب در گوگل آنالیتیکز


در دو درس گذشته با مفهوم تجزیه و تحلیل وب و همچنین سه نکته طلایی گوگل آنالیتیکز آشنا شدید. در این درس شما را با ساختار کلی گوگل آنالیتیکز، ثبت نام و فعال کردن آن در وب سایت خود آشنا می شوید.

شاید در طول دو درس گذشته برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا ما با وجود ده ها وب سایت فعال در زمینه تجزیه و تحلیل وب و نشان دادن آمار وب‌سایت ها، این همه بر روی ابزاری به نام گوگل آنالیتیکز تاکید می کنیم؟

به جای پاسخ به این سوال شما، یک مثال می زنیم تا با اهمیت استفاده از گوگل آنالیتیکز بیشتر آشنا شوید. فرض کنید که می خواهید وضعیت بازدیدکنندگان وب سایت خود را از طریق ابزارهای وب سایت خود بسنجید؛ برای این کار شما باید یک سرور، مرکز داده ها و همچنین فضای کافی برای ذخیره کلیه اطلاعات بازدیدکنندگان خود در اختیار داشته باشید و علاوه بر آن به فرد یا افرادی متخصص نیاز دارید که این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنند. به همین دلیل این روش برای شما هزینه بر و وقت گیر است.

اما با استفاده از گوگل آنالیتیکز شما تنها با وارد کردن یک کد جاوا اسکریپت (Java script) تمامی مراحل بالا را بر عهده سرورهای قدرتمند گوگل می گذارید که خروجی آن همان تصویری است که در داشبورد حساب گوگل آنالیتیکز مشاهده می کنید:

 

در درس گذشته در مورد سه نکته طلایی گوگل آنالیتیکز صحبت کردیم، اما شاید بد نباشد که علاوه بر آن سه نکته طلایی، سه نکته نقره‌ای نیز در مورد این ابزار بگوییم:

۱- دقت: استفاده از کوکی مرورگرها باعث شده است تا آمار ارائه شده از سوی گوگل آنالیتیکز نسبت به ابزارهای مشابه دارای دقت بیشتری باشد.

۲- هزینه: شما با استفاده از گوگل آنالیتیکز، تمامی هزینه های سخت افزاری و نرم افزاری تجزیه و تحلیل آمار وب سایت خود را بر عهده گوگل می گذارید. اهمیت این موضوع زمانی روشن می شود که شما از گوگل آنالیتیکز به صورت رایگان استفاده می کنید اما هزینه های آن را گوگل پرداخت می کند!

۳- عدم قطعی: تا به حال چند بار شده است که به وب سایت گوگل بروید و باز نشده باشد؟ جواب شما احتمالا عدد صفر خواهد بود. به همین دلیل و با توجه به پراکندگی سرورهای گوگل در سرتاسر جهان، تجزیه و تحلیل وب سایت شما به دلیل مشکلات فنی هیچگاه متوقف نخواهد شد. علاوه بر آن با توجه به قدرت بالای سرورهای گوگل، سرعت باز شدن وب‌سایت شما نیز افزایش خواهد یافت.

با این مقدمه به سراغ ایجاد یک حساب در گوگل آنالیتیکز و چگونگی فعال کردن آن در یک وب سایت می رویم.

ایجاد حساب در گوگل آنالیتیکز
اولین گام در استفاده از گوگل آنالیتیکز، ایجاد یک حساب در این سرویس است. اگر شما یکی از کاربران جیمیل هستید، می توانید از طریق آدرس ایمیل و کلمه عبور ایمیل خود به گوگل آنالیتیکز وارد شوید. اما اگر شما هیچ حسابی در گوگل ندارید، می توانید با ایجاد یک حساب از امکانات گوگل آنالیتیکز بهرمند شوید.

در این دوره فرض را بر این می گذاریم که شما یک حساب جیمیل دارید؛ در صورتی که حساب جیمیل ندارید، به شما پیشنهاد می کنیم که دوره استاد بزرگی ایمیل و جیمیل را بگذرانید تا با مزیت های جیمیل آشنا شوید.

برای ساخت یک حساب در گوگل آنالیتیکز به آدرس google.com/analytics مراجعه کنید. صفحه ای که مشاهده می کنید مانند تصویر زیر است:

 


همانگونه که گفته شد،‌ اگر شما در یکی از سرویس های گوگل مانند جیمیل حساب دارید، تنها کافی است که بر روی گزینه Access Analytics کلیک کنید. در غیر این صورت برای باز کردن یک حساب، بر روی گزینه Sign Up Now کلیک کنید و یک حساب در گوگل آنالیتیکز با هر آدرس ایمیلی که به آن دسترسی دارید (جیمیل، یاهو، هات میل و...) ایجاد کنید.

زمانی که حسابی در گوگل آنالیتیکز ایجاد کردید و یا با جیمیل خود وارد گوگل آنالیتیکز شدید، با صفحه ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد که باید برای شروع و معرفی وب سایت خود بر روی گزینه Sign Up کلیک و مراحل زیر را طی کنید:

 

۱- آدرس وب سایت یا وبلاگ، نام دلخواه که می تواند نام وب سایت یا وبلاگ شما باشد، کشور محل زندگی و اختلاف زمانی را وارد و بر روی Continue کلیک کنید.

۲- نام و نام خانوادگی خود را که می تواند هر نامی باشد و محل زندگی خود را وارد کنید و بر روی Continue کلیک کنید.

۳- در این مرحله باید شرایط و قوانین این سرویس گوگل را قبول کنید. برای این کار تنها کافی است که گزینه Yes, I agree to the above terms and conditions را تیک بزنید و بر روی Create New Account کلیک کنید.

نکته: شما با قبول شرایط و قوانین گوگل آنالیتیکز، به گوگل اجازه می دهید که به اطلاعات آماری وب‌سایت شما دسترسی داشته باشد.

۴- در این مرحله، وارد کردن و ثبت وب‌سایت شما در گوگل آنالیتیکز به پایان رسیده است و کدی به شما نشان داده می شود که باید آن را در وب سایت خود قرار دهید تا براساس آن گوگل آنالیتیکز بتواند آمار وب سایت شما را دریافت کند و در نهایت تجزیه و تحلیل های لازم را انجام دهد.

همانگونه که گفته شد و در تصویر بالا نشان داده شده است، آخرین مرحله ثبت یک وب سایت در گوگل آنالیتیکز، قرار دادن کد ارائه شده از سوی گوگل آنالیتیکز است. شما باید در این مرحله کد ارائه شده از سوی گوگل آنالیتیکز را در وب سایت خود درج کنید تا گوگل آنالیتیکز قادر باشد وضعیت وب‌سایت شما را تجزیه و تحلیل کند.

در این مرحله شما با چندین گزینه در سمت چپ مواجه هستید که در این دوره آموزشی فرض بر این است که شما می خواهید گوگل آنالیتیکز را تنها برای یک دامنه یا آدرس اینترنتی فعال کنید. اما برای درک بهتر هر یک از این گزینه ها، توضیح کوتاهی در مورد هر یک از آنها ارائه می دهیم:

۱- A single domain: شما می خواهید تنها برای یک آدرس اینترنتی گوگل آنالیتیکز را فعال کنید و در این دوره آموزشی این گزینه انتخاب شده است.

۲- On domain with muliple subdomains: این گزینه را زمانی انتخاب می کنید که وب سایت شما دارای چندین زیر دامنه یا ساب دومین است. به عنوان مثال شما در yourname.com وبلاگ می نویسید و در shop.yourname.com یک فروشگاه اینترنتی دارید. به کمک این گزینه شما می توانید ترافیک دامنه و تمامی زیر دامنه های وب سایت خود را به کمک این کد تجزیه و تحلیل کنید.

۳- Multiple top-level domains: این گزینه برای زمانی است که شما می خواهید برای چندین دامنه یا آدرس اینترنتی متفاوت یک کد گوگل آنالیتیکز را وارد کنید و تمامی ترافیک موجود در این وب سایت ها را به صورت یکجا مشاهده کنید.

همانگونه که گفته شد در این دوره آموزشی ما ساده ترین مورد که گزینه اول است را مورد استفاده قرار می دهیم و برای سایر موارد می توانید با کمی جستجو در اینترنت به راهنمایی های جامعی دست پیدا کنید.

حال شما باید کد ارائه شده توسط گوگل آنالیتیکز را در وب‌سایت خود قرار بدهید. برای این کار باید این کد را در تمامی صفحاتی که می خواهید ترافیک آنها را گوگل آنالیتیکز بررسی کند قرار بدهید. اگر شما از سیستم های مدیریت محتوایی (CMS) مانند وردپرس، جوملا و... استفاده می کنید، تنها کافی است که این کد را بین دو تگ <head> و </head> قرار دهید. به عنوان مثال اگر شما از وردپرس استفاده می‌کنید، می توانید با مراجعه به فایل header، کد ارائه شده از سوی گوگل آنالیتیکز را قبل از </head> قرار بدهید و سپس بر روی دکمه Update کلیک کنید.

اما اگر شما از سیستم های مدیریت محتوا استفاده نمی کنید و صفحات وب سایت شما به صورت HTML هستند، باید در بخش Header تک تک صفحاتی که می خواهید از ترافیک آنها مطلع شوید، کد ارائه شده را وارد کنید.

اگر در زمینه وارد کردن کد مشکل دارید، می توانید با کمی جستجو پاسخ و روش چگونگی قرار دادن این کد را پیدا کنید و یا با یکی از دوستان خود که در حد ابتدایی با HTML آشنا است مشورت کنید.

نکته: برای آنکه تجزیه و تحلیل آمار وب‌سایت شما توسط گوگل آنالیتیکز دارای دقت کافی باشد، شما باید حدود ۲ هفته از زمانی که کد HTML را در وب سایت خود قرار می دهید صبر کنید.

 گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز امتیاز : 678 دیدگاه(0)

تاریخ: سه شنبه 08 فروردین 1391 ساعت: 13:15 بازدید: 246 نویسنده: احمدی

 

تجزیه و تحلیل وب و چرا گوگل آنالیتیکزاگر شما صاحب یک وب سایت و یا یک وبلاگ نویس باشید و یا از خوانندگان وبلاگ باشید، به طور قطع به شمارنده ای که تعداد بازدیدکنندگان کل، ماهانه، روزانه و... را نشان می دهد برخورد کرده اید. در شکل زیر نمونه ای از این شمارنده ها را که توسط وب سایت های مختلف ارائه می شوند را مشاهده می کنید:

گوگل بازدید
منبع عکس

با نگاهی به تصویر بالا شما تنها یک مشت عدد را مشاهده می کنید که شاید در نگاه اول بسیار ارزشمند به نظر برسند، اما حقیقت چیز دیگری است. اعداد و نمودار نمایش داده شده در تصویر بالا تنها به شما آماری را می دهند که ارزش افزوده ای ندارند و ممکن است تنها به شما امید بدهد که وب سایت شما پربازدیدکننده است در حالی که به عنوان یک مدیر حرفه ای وب‌سایت باید شما پا را فراتر از این اعداد بگذارید و این اعداد را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید.

در فضای اینترنت هزاران ابزار آمارگیری برای وب سایت های مختلف وجود دارد که به شما آماری مانند نمونه بالا را می دهند، اما باید به این نکته دقت کنید که این آمار و اعداد را که از روش های مختلف جمع آوری کرده‌اید تنها یک مشت عدد هستند که بدون تجزیه و تحلیل ارزشی ندارند و با گذشت هر روز، آمار روز قبل را در سطل آشغال می ریزید!

تجزیه و تحلیل وب (Web Analytics)
تجزیه و تحلیل وب در ویکی‌پدیا به این صورت تعریف شده است: «اندازه‌گیری، جمع‌آوری و تجزیه و گزارش اطلاعات موجود در اینترنت به منظور درک و بهینه کردن آنها در وب

به عبارتی دیگر تجزیه و تحلیل وب، مطالعه رفتار آنلاین در جهت بهبود آن است. اگر این تعریف را برای یک وب سایت که شما مدیر آن هستید محدود کنیم باید گفت که منظور از تجزیه و تحلیل داده های یک وب سایت که همان آمار بازدیدکنندگانش است، آن است که شما بتوانید نحوه رفتار بازدیدکنندگان وب سایت خود را با محتوا و چگونگی برقراری ارتباط با آن را کشف کنید.

اهمیت این موضوع در این است که شما با درک رفتار بازدیدکنندگان خود می توانید هر چه بهتر وب سایت خود را با توجه به رفتار آنها بهبود بدهید.

دو مثال از اهمیت تجزیه و تحلیل وب


۱ - اگر شما نویسنده یک وبلاگ هستید و با بررسی رفتار بازدیدکنندگان خود متوجه شوید که مطالب شما در زمینه آی تی بیشتر از مطالب شما در زمینه سینما بازدیدکننده داشته است، می توانید تمرکز بیشتر خود را بر روی مطالب آی تی بگذارید و اینگونه میزان بازدیدکنندگان خود را هر روز بالاتر ببرید و مخاطبان بیشتری جذب کنید.

۲ - فرض کنید که صاحب یک وب سایت فروش کالا هستید. شما در این فروشگاه محصولات مختلفی را به صورت آنلاین به فروش می رسانید. با تجزیه و تحلیل آمار بازدیدکنندگان خود متوجه می شوید که پوشاک بیشتر از بخش فیلم بازدیدکننده دارد در حالی که شما تمرکز خود را بر روی بخش فیلم گذاشته اید و هر روز یک محصول جدید در این بخش قرار می دهید در حالی که بخش پوشاک خود را هر شش ماه یک بار به روز می کنید. در این مرحله شما با توجه به این تجزیه و تحلیل متوجه اشتباه خود می شوید و بخش پوشاک خود را هر روز و بخش فیلم خود را هر دو هفته به روز می کنید و بدین صورت می بینید که درآمد فروشگاه شما به یکباره افزایش پیدا می کند.

 

چرا گوگل آنالیتیکز؟

ابزارهای گوناگونی برای تجزیه و تحلیل وب وجود دارد که یکی از قوی ترین این ابزارها گوگل آنالیتیکز است که به صورت رایگان در دسترس همگان قرار دارد. در این دوره آموزشی شما با بخش های مختلف این سرویس رایگان گوگل آشنا می شوید به گونه ای که بتوان به صورت رایگان و با صرف کمترین زمان ممکن قادر به تجزیه و تحلیل داده های وب سایت خود باشید.

برای درک بهتر گوگل آنالیتیکز می توانیم آن را به یک دستگاه رادیولوژی تشبیه کنیم که بیمار در آن نقش وب سایت شما را ایفا می کند.

گوگل

همانطوری که دستگاه رادیولوژی آنچه که در زیر پوست یک بیمار وجود دارد را نشان می دهد، گوگل آنالیتیکز نیز زیر پوست وب سایت شما را نشان می دهد.

در تصویر بالا سه تصویر از دست، سر و بالاتنه بیمار نشان داده شده است که دارای نقاط قرمزی یا همان مشکلات این بیمار است. گوگل آنالیتیکز نیز دقیقا همین کار را برای وب سایت شما انجام می‌دهد به این صورت که می آید و مشکلات وب سایت شما را با تجزیه و تحلیل داده هایی که بدست آورده است به شما نشان می دهد.

این نکته را نباید فراموش کرد که شما برای درمان بیمار نیاز به یک فرد متخصص مانند پزشک دارید تا بیمار را درمان کند، این موضوع برای وب سایت شما نیز دقیقا صادق است. بدین گونه که گوگل آنالیتیکز مشکلات وب سایت شما را تنها نشان می دهد و درمان آن نیاز به یک فرد مانند خودتان دارد تا براساس اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکز به شما می دهد، مشکلات وب سایت را حل کنید.

به طور خلاصه می توان گوگل آنالیتیکز را یک فرآیند نامید که ابتدا اندازه‌گیری می‌کند، سپس تجزیه و تحلیل می‌کند و به ما آن را نمایش می دهد و در نهایت ما براساس آن اقدام می کنیم.

در این دوره شما با روش های اندازه گیری و تجزیه و تحلیل گوگل آنالیتیکز آشنا نمی شوید، بلکه با آنچه که لازم دارید تا وب سایت خود را بهبود دهید و مخاطب بیشتری جذب کنید آشنا می شوید و به نوعی هر آنچه که لازم است در مورد این ابزار بدانید را خواهید آموخت.

از جمله نکاتی ضروری که به آن پرداخته خواهد شد می توان به این موارد اشاره کرد:

۱- چگونه به کمک ابزار رایگان گوگل آنالیتیکز بتوانید به تجزیه و تحلیل وب پرداخت، به گونه ای که توانایی شما را در درک و اصلاح وب سایت تان بالا ببرد.

۲- چگونه بازدیدکنندگان وب سایت خود را ارزیابی کنید و تخمین بزنید که آنها از چه طریقی به وب سایت شما دسترسی پیدا کرده اند.

۳- چگونه بازدیدکنندگان وب سایت شما با محتویات آن برخورد می کنند.

۴- چگونه قسمت های محبوب و موثر وب سایت خود را کشف کنید و آنها را بهبود دهید و چگونه مشکلات وب سایت خود را رفع کنید.

و موارد دیگری که در طول این دوره و به مرور زمان با آنها آشنا خواهید شد و خواهید آموخت.

 

 

سه نکته طلایی گوگل آنالیتیکز

همانگونه که در درس گذشته گفتیم، گوگل آنالیتیکز مانند یک دستگاه رادیولوژی است که هر آنچه در زیر پوست وب سایت شما می گذرد را به نمایش می گذارد. اما قبل از اینکه به سه نکته طلایی گوگل آنالیتیکز بپردازیم، بد نیست نگاهی گذار به اهمیت هدف در مدیریت یک وب سایت را داشته باشیم.

به طور کلی اولین قدم در ایجاد یک وب سایت تعریف یک سری اهداف برای آن است تا براساس آن برنامه ای برای جذب بازدیدکننده ریخته شود. به عنوان مثال اگر شما قصد راه اندازی یک وبلاگ را داشته باشید، آنچه در قدم اول دارای اهمیت است آن است که هدف و زمینه فعالیت وبلاگ شما چیست؟ براساس پاسخ این سوال می توانید مراحل بعدی مانند جذب خواننده و یا گرفتن آگهی را در برنامه بلند مدت وبلاگ خود قرار دهید.

به طور مثال اگر وبلاگ شما در زمینه موسیقی فعالیت می کند، شما باید تمرکز خود را بر روی علاقه مندان به موسیقی و تبلیغات خود را نیز در وب سایت های مرتبط با موسیقی قرار بدهید. به همین دلیل است که تعیین هدف اولیه بسیار مهم است که می تواند تاثیر مستقیمی بر روی میزان مخاطب شما داشته باشد.

اما آنچه را که نباید فراموش کرد آن است که بازدیدکننده زیاد به معنای موفق بودن وب سایت شما نیست و نباید به دلیل داشتن بازدیدکننده بالا فکر کنید که به هدف خود دست پیدا کرده‌اید، زیرا آنچه مهم است رفتار بازدیدکننده در وب سایت شما است که این همان بخش تجزیه و تحلیل وب است و به کمک گوگل آنالیتیکز شما می توانید به خوبی به این فاکتور دست پیدا کنید.

 

وب سایت شما مانند یک فروشگاه است

برای درک اهمیت تعریف هدف برای یک وب سایت، می توان یک وب سایت را به مغازه ای تشبیه کرد که بازدیدکنندگان آن نقش خریداران را دارند. اگر شما صاحب یک مغازه باشید و بخواهید که مغازه شما از دیگر مغازه ها فروش بیشتری داشته باشد، تنها زیبایی و دکور مغازه نباید برایتان مهم باشد. باید کیفیت اجناس، سرویس دهی و... نیز برای شما مهم و در بالاترین کیفیت ممکن باشد. برای همین باید وب سایت شما نیز تنها زیبا نباشد و دارای محتوا و مطالب جالب و گیرا برای بازدیدکننده باشد تا آنها در دفعات بعد نیز به وب سایت شما سر بزنید.

 

سه نکته طلایی گوگل آنالیتیکز

۱- اطلاعات درست، مهمترین ویژگی گوگل آنالیتیکز

یکی دیگر از مزیت های گوگل آنالیتیکز آن است که اطلاعات دقیق و درستی از وضعیت بازدیدکنندگان وب سایت به شما می دهد. به طوری کلی داشتن اطلاعات نادرست و تصمیم گیری براساس آنها بسیار خطرناک تر از نداشتن اطلاعات است. برای درک بهتر به این مثال توجه کنید:

وب سایت شما روزانه ۱۰۰ بازدیدکننده دارد که از این تعداد ۹۹ نفر از آنها هیچ کلیکی بر روی تبلیغات نمایش داده شده بر روی وب سایت شما نمی کنند و تنها ۱ نفر بر روی هر ۱۰۰ تبلیغ وب سایت شما کلیک می کند. حال اگر شما تنها به اعداد و ارقام نگاه کنید و به تجزیه و تحلیل آنها نپردازید، خوشحال خواهید بود که به صورت متوسط هر بازدیدکننده بر روی تبلیغات وب سایت شما یک بار کلیک کرده است، اما آیا این نتیجه‌گیری درست است؟

به کمک گوگل آنالیتیکز شما می توانید به جزییات و رفتار بازدیدکنندگان خود دست پیدا کنید و متوجه مواردی مانند مثال بالا شوید تا در تصمیم گیری های خود دچار خطا نشوید و میزان خطا را به حداقل میزان ممکن کاهش دهید. پس همواره این را به خاطر داشته باشید که اعداد بدون تجزیه و تحلیل ممکن است شما را به راه کج و نادرست هدایت کنند.

۲- تقسیم بندی قدرتمند، شاهکار گوگل آنالیتیکز

یکی از امکانات فوق العاده کاربردی گوگل آنالیتیکز تقسیم بندی های مختلف است که به شما اطلاعات ارزشمندی از بازدیدکنندگان وب سایت شما می دهد و علاوه بر آن این امکان یکی از اولین گام ها در تجزیه و تحلیل صحیح است.

به عنوان مثال به کمک گوگل آنالیتیکز می توان فهمید که بازدیدکنندگان از کدام کشور و شهر جهان به وب سایت شما مراجعه کرده اند، از چه مرورگری استفاده می کنند، از چه سیستم عاملی استفاده می کنند، کیفیت مانیتور آنها چگونه است، از طریق چه موتورهای جستجویی به وب سایت شما مراجعه کرده اند، از طریق چه کلمات کلیدی (Keywords) به وب سایت شما رسیده اند، از چه نوع اینترنتی (دیال آپ، پر سرعت و...) استفاده می کنند و هزاران بخش دیگر.

۳- مقایسه آمار توسط گوگل آنالیتیکز، روشی بهتر برای درک آمار

یکی از قابلیت های دیگر و جذاب گوگل آنالیتیکز مقایسه دقیق آمار بدست آمده از وب سایت شماست. برای درک اهمیت این قابلیت بد نیست مثالی بزنیم. به جدول زیر توجه کنید:

 

مرجع بازدیدکنندگان          درصد بازدیدکنندگان مفید   تعداد کل بازدیدکنندگان

google.com                             ۲۴.۹۰٪                         ۹۱۲۰

yahoo.com                              ۷۵.۱٪                           ۳۵

اگر تنها به درصد بازدیدکنندگان (ستون وسط) توجه کنیم، احتمالا خواهید گفت که اکثر بازدیدکنندگان از طریق موتور جستجوی یاهو به وب سایت شما مراجعه کرده اند، اما اگر به تعداد کل بازدیدکنندگان (ستون سمت چپ) نگاه کنید و براساس آن درصد بازدیدکنندگان مفید را محاسبه کنید خواهید دید که بیشتر بازدیدکنندگان از طریق موتور جستجوی گوگل به وب سایت شما مراجعه کرده اند، چرا؟ زیرا ۲۲۷۰ بازدیدکننده مفید از گوگل آمده اند و تنها ۲۶ نفر از یاهو!

به همین دلیل می توان به اهمیت مقایسه آمار پی برد و اینکه تنها نگاه کردن به درصدها و مقایسه نکردن آنها باعث می شود که در برخی موارد اطلاعات کاملا متفاوتی نصیب شما بشود!

گوگل آنالیتیکز دقیقا همین کار را به صورت رایگان برای شما انجام می دهد و با تجزیه و تحلیل داده های بدست آمده از وب سایت شما، اطلاعات دقیقی را در اختیار شما می گذارد که براساس آن می توانید برای رسیدن به اهداف کوتاه و بلند مدت وب سایت خود برنامه ریزی کنید.

در پایان این درس بد نیست یک بار دیگر به این نکته اشاره شود که بازدیدکننده زیاد به معنای موفقیت یک وب سایت نیست و نباید تنها براساس یک مشت عدد در مورد موفقیت و عدم موفقیت یک وب سایت تصمیم گیری کرد، بلکه فاکتورهای مختلفی وجود دارند که تمامی آنها را می توان به صورت رایگان و در یک مکان به نام گوگل آنالیتیکز در دست داشت.

 


گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز گوگل-آنالیتیکز امتیاز : 787 دیدگاه(0)

آخرین مطالب

یکشنبه 27 فروردین 1391
یکشنبه 27 فروردین 1391
یکشنبه 27 فروردین 1391
یکشنبه 27 فروردین 1391
دوشنبه 21 فروردین 1391

مطالب محبوب

یکشنبه 27 فروردین 1391
یکشنبه 27 فروردین 1391
دوشنبه 21 فروردین 1391
یکشنبه 27 فروردین 1391
یکشنبه 27 فروردین 1391

صفحات مطالب

1|2|3|4|5|6|7|8|9|